VIPASSANA

s Mayou Novákovou
Piatok 23. novembra 2018 o 9:15

 

Vipassana je klasická budhistická meditačná technika bez ezoterických praktík. Nenájdeme v nej ozdoby aké sa dajú nájsť pri iných meditačných tradíciách. Vipassana je priama cesta k oslobodzovaniu mysle. Cesta vedie cez všímavosť (satipathána/mindfulness) k vhľadom (vipassana). Na workshope bude priestor na diskusiu ako vipassana vplýva na každodenný život, že nie je odtrhnutá od reálneho života a pomáha nám
“Vnímať veci okolo nás a v nás tak ako sú, či už sú príjemné alebo nepríjemné, všetko je súčasť praxe/života”

Dozviete sa ako vipassana ovplyvnila populárne mindfulness programy (MBSR, MSC) aj to že jej nevyhnutnou súčasťou je rozvíjanie láskavosti k sebe a druhým (mettá) aby bola prax plynulá.

Počas worksopu pôjdeme aj k praxi a vyskúšate si základné meditačné techniky (samatha,metta,vipassana) a tiež si skúsime ako zdravo sedieť v meditácii.

Dozviete sa, kde sá dá meditácia vipassana praxovať na slovensku pravidelne ale aj dlhé meditačné ústrania (5 dní – 3 týždne).  Povieme si aký je rozdiel medzi meditáciou v skupine a na samotke, na slovensku a v zahraničí (na východe) a tiež kde nájdete literatúru o vipassane v slovenskom a českom jazyku.

MAYA NOVÁKOVÁ

Meditačná učiteľka a lektorka mindfulness kurzov s láskou k yin yoge.  Maya vedie vipassana meditačné skupiny, meditačné ústrania a mindfulness kurzy v centre Plejs (založený v roku 2015). Maya sa meditácii vipassana venuje od roku 2007 a snaží sa ju preniesť z meditačného vankúša do každodenného života, lebo “sedieť na vankúši nestačí :)”

Je v procese certifikácie MBSR (mindfulness based stress reduction) a je certifikovaná lektorka yin yogy (265h RYT) a hatha yogy. vytvorila vzdelávacie programy, ktoré prepájajú yin yogu a vipassanu v každej jednej asáne.

Od roku 2010 sa niekoľkokrát ročne zúčastňuje meditačných ústraní (12 dňové samotky, 2 – 5 týždňové ústrania na Slovensku a na srílanke, dvojmesačné ústranie) inšpiráciou pre ňu sú meditační učitelia (bhante Sujiva, Sayadaw U Tejaniya, Pemasiri Thera). Maya pomáha organizovať prednášky s meditačnými učiteľmi na Slovensku v spolupráci s budhistickou  organizáciou Sati Slovensko a meditačným centrom Javorie. Jej meditačnými supervízormi sú meditačný učiteľ Dassana a Jindra Vaňková.

“ Snažím sa zaradiť do života hlavne jedno odporúčanie od bhante sujivu SPOMALIŤ “…neponáhľať sa, zorganizovať si život tak, aby čo najlepšie prispieval k rozvoju bdelej pozornosti”