DOTYK AKO REČ DUŠE

s Marekom Bohunickým

Nedeľa 17. novembra 2019 o 9:00

 

Chcete zažívať dotyk, ktorý sa zaujíma o vás, nielen o vaše telo, ale o vás v tele? S úctou, záujmom a zmysluplne? Témou workshopu bude: Ako sa dotýkať duše v tele, a nielen tela. Ako sme spolu v tele, alebo mimo neho? Ako seba a iných zažívať príjemnejšie, radostnejšie?

Po rokoch skúmania dotyku, hanblivosti, odvahy a zraniteľnosti môžem povedať toto:
Dotyk je archetypálna, pradávna komunikácia. Ak ho nemáme dostatok, šibe nám z toho. Doslovne. Pretože ak sa nás niekto dotýka (s úctou a záujmom) dostávame správu že sme dostatočný, že máme hodnotu, sme milovaný a prijímaný.

A zároveň my v tom máme svoju zodpovednosť za vypýtanie, si, nastavenie hraníc alebo odmietnutie. To či vieme prijímať a dávať je teda pre nás základná životná otázka. Či život dáva zmysel. Lebo je o vzťahoch.

V zásade existujú 3 typy dotykov. Jeden je od seba k sebe, pre seba samých. Druhý je keď sa dotýkame iných. A tretí je prijatie dotyku z vonka. Nedajú sa medzi sebou nahradiť. Sú súčasťou našej potreby, každý ich potrebuje inak vyvážené. Dotýkame sa nielen rukami, ale aj srdcom, očami a hlasom.

Dovoliť si nehu k sebe, k iným a od iných nieje vôbec samozrejmé ani jednoduché. A nielen nehu, ale i divokosť, občas niečo úplne neznáme. A dosť často je potrebné nastaviť i hranice pre to čo nám nevyhovuje. Však? A to je ďalšia kapitola učenia sa.

Vlastne sa potrebujeme učiť randiť. So sebou, s druhými. V nových aj existujúcich vzťahoch :). Preto som pre vás pripravil workshop, kde to budeme môcť dobrodružne trénovať.

Pozývam vás…

 

Marek Bohunický

Som  42 ročný muž a 14 rokov otec. Pred cca 30 rokmi som začal študovať bojové umenia, ktoré vyučujem 25 rokov. Postupne som absolvoval rôzne výcviky pre prácu s telom a dotykom, psychoterapeutické výcviky. Najviac ma ovplyvnil výcvik Proces-orientovanej psychoterapie, ktorú študujem 8 rokov, výskum o hanbe a zraniteľnosti, ktorému sa venujem 5.rok. 10 rokov študujem systemické konštelácie.

V súčasnej dobe sa venujem najmä lektorovaniu a prednáškam, individuálnej a skupinovej práci. Som vo výcviku práce s hanbou, pod inštitútom The Santa Fe Institute for Shame-Based Studies (SFISS).

Využívam spojenie prvkov bojových umení, proces-orientovanej psychoterapie a šamanizmu, kraniosakrálnej biodynamiky a tantry. Tieto som pôvodne vyučoval ako samostatné smery, ale nakoniec som ich spojil do uceleného systému Body Intelligence.

Kontakt: www.skolacloveka.sk

Upútavka na Body Intelligence: https://www.youtube.com/watch?v=1t-y1ylI_Bc

Milujem bytie v prírode, masáže, hudbu, zdieľanie s priateľmi, užívam si dobré filmy a tanec. Mačkovité šelmy. Z pracovnej oblasti milujem zdieľanie svojich skúseností s ľuďmi, vzájomné učenie sa.